На будь-яку житлову чи нежитлову будівлю є документація, в якій вказані розміри кімнат, планування, загальна площа та інші дані. Зміни, внесені до будинку, у тому числі перепланування, потрібно узаконити. Це необхідно, щоб фактичне планування відповідало тому, що зазначено в документах.
Щоб узаконити перепланування приватного будинку, не знадобиться збирати великий пакет документів. Це робиться після того, як зміни внесені. Потрібно отримати новий технічний паспорт і з ним прийти до державного реєстру, щоб внести нові дані до бази.
Перш, ніж проводити будь-які роботи у своєму будинку, необхідно визначитися, до якої категорії вони належать. Це може бути перепланування чи реконструкція. Процеси значно відрізняються один від одного, і підхід до їх узаконення буде абсолютно різним.
Перепланування — це перебудова внутрішньої конфігурації будинку, при якій не торкаються несучих конструкцій або огорожі. При переплануванні не змінюються геометричні форми будинку, і поруч не зводяться інші капітальні будівлі. Прикладом таких робіт можна вважати:
об'єднання ванни з туалетом;
об'єднання житлових приміщень (якщо не торкаються несучі стіни);
встановлення нових перегородок чи стін;
зміна або демонтаж ненесущих стін в будинку і т.д.
Таке самовільне будівництво в будинку не потребує дозволів. Також за спрощеною процедурою оформлюються тимчасові об’єкти, такі як літній душ або металевий гараж.
Повний список робіт, що належать до перепланування в будинку, можна вивчити у відповідній ухвалі Кабміну України (№406 від 07.06.2017 р).
Незаконне самовільне перепланування — те, яке не вказано у технічному паспорті приватного будинку. Незважаючи на те, що процедура оформлення спрощена та не вимагає дозволу та введення об’єкта в експлуатацію, її все одно потрібно узаконити.
Причини цього прості. Якщо документи не відповідатимуть реальному плануванню, то будинок буде складно передати у спадок чи продати. Технічний паспорт потрібно оновити якнайшвидше після проведення перепланування у приватному будинку. Це дозволить уникнути проблем.
Чинне законодавство України дає змогу власникам приватних будинків легко узаконити вже проведені роботи. Самовільне перепланування не карається законом. Дозвільна документація не потрібна, як і повідомлення про початок будівельних робіт або про введення об’єкта в експлуатацію.
Щоб правильно провести узаконення перепланування будинку, спочатку робиться ремонт. Після цього відбуваються такі етапи:
Інженер розробляє новий технічний паспорт для приватного будинку.
Власник звертається до бюро реєстрації з новими документами, щоб до реєстру внесли нові дані.
Якщо в результаті перепланування загальна житлова площа будинку не змінилася, можна обійтися лише технічним паспортом. Якщо ж було приєднано нежитлові приміщення до житлових, тоді потрібно оновлювати дані у державному реєстрі.
Маючи на руках ці документи, власник отримує абсолютно всі права на свою нерухомість і може розпоряджатися нею на власний розсуд. Документи, які підтверджують право власності, не потрібно змінювати.
Складнощі можуть виникнути тільки в тому випадку, якщо приватний будинок має кілька співвласників. Тоді схвалення перепланування мають надати всі. Якщо хтось із співвласників не хоче брати участь у процедурі, то узаконити перепланування будинку буде складніше. За наявності претензій одного із співвласників будинку чи його відсутності в країні, рішення ухвалюється через суд.
Власник будинку надає такі документи, щоб розпочати узаконення:
особисті документи: паспорт, ІПН;
техпаспорт дому до перепланування (за наявності);
право власності на будинок та ділянку.
Звісно, ці документи мають надати усі співвласники.
Узаконення перепланування приватного будинку не є безкоштовним процесом, але точну суму назвати складно. Вартість залежить від таких факторів, як місце розташування будинку (місто або передмістя), його площа та тип робіт, що були проведені. Крім цього, важливо, щоб усі проведені роботи відповідали будівельним нормам. Інакше власнику доведеться заплатити штраф.
Якщо для оформлення не вистачає якихось документів, потрібно враховувати витрати на їхнє одержання.
У середньому ціна починається від 12 000 до 14 000 грн. Чекати на нові документи довго не доведеться, цей процес займає не довше 2 тижнів, якщо не виникають форс-мажорні обставини.
Для тих, хто не хоче витрачати час на самостійне збирання документів та їх оформлення після перепланування будинку, існує наша компанія. Юристи нашої фірми проконсультують вас з будь-якого питання та допоможуть вирішити можливі проблеми у процесі. У нас можна отримати консультацію безкоштовно та використовувати отриману інформацію для самостійного узаконення перепланування, або ж укласти з нами договір і взагалі не перейматися документальними питаннями.
Переваги співпраці з нами:
Працюємо за офіційним договором. Ви бачите чіткий список наших послуг і розумієте, за що платите. Усі роботи виконуються вчасно, тому можете розраховувати на отримання необхідних документів до задуманої дати.
Приймаємо поетапну оплату. Якщо у вас немає можливості сплатити всю процедуру за раз – це не проблема. Платити можна за окремий етап по факту виконаних робіт.
Проводимо безкоштовні консультації та супроводжуємо клієнта від початку до кінця. Вам не потрібно турбуватися про те, що ви забудете або пропустите щось. Ми завжди попереджаємо про можливі складнощі та нюанси.
Якщо ви зробили перепланування приватного будинку, тоді оформлення документів є обов’язковим. Узаконити все можна легко та без проблем за допомогою нашої компанії.
Першим етапом є реєстрація в особистому кабінеті ВСЕ ЗАКОННО. Це займає близько хвилини часу.
Клієнт створює запит до підтримки та завантажує необхідні документи.
Експерти проводять аналіз ситуації та формують чіткий алгоритм дій для досягнення результату.
На основі аналізу ситуації формується комерційна пропозиція та виконується її обговорення з клієнтом.
Після погодження всіх деталей проекту підписуємо договір з гарантією на результат.
Реалізуємо проект згідно договору, сповіщаючи клієнта про хід виконання. По завершенню проекту передаємо повний пакет документів.