Людина може вважатися законним власником дачного будинку лише у тому випадку, якщо отримала документи на право власності. Проте процес легалізації починається до будівництва.
Щоб узаконення дачного будинку пройшло успішно, потрібно мати право власності на земельну ділянку та отримати дозвіл на будівництво на ній. Ще один шлях — легалізація самобуду, для тих випадків, коли будова вже збудована, але документів на неї поки що немає.
Якщо не пройти жодної з цих процедур, дачний будинок вважатиметься незаконним самобудом, а за це в Україні передбачено великі штрафи.
Дачний будинок вважається житловим приміщенням. Він має бути оформлений згідно із законом, щоб надалі не було проблем із:
підключенням комунікацій;
перепродажем, даруванням чи здаванням у найм;
штрафними санкціями.
Комунальні служби вимагають підтвердження права власності на дачний будинок та масу інших документів, перш ніж підключити воду, світло та газ до приміщення. Також без цих паперів будівля не вважатиметься повноцінною, тому продати її, подарувати комусь або здати в оренду не можна. Крім того, за незаконне будівництво дачного будинку можна отримати штраф від 250 мінімальних мінімумів доходів і більше.
Узаконити будинок на дачі спочатку можна правильно. І робиться це ще до початку будівництва за такими етапами:
Отримати технічний паспорт чи проект та містобудівні умови на дачний будинок. Ці документи видає відділ районної архітектури.
Оформити повідомлення про те, що будівельні роботи розпочалися. Це робиться у ДАБК.
Отримати технічний паспорт на дачний будинок у БТІ.
Подати декларацію, щоби підтвердити готовність об'єкта до введення в експлуатацію.
Присвоїти поштову адресу для дачного будинку.
Оформити право власності на будинок. Зробити це можна через нотаріуса чи у районній Державній реєстраційній службі.
Як бачите, узаконити дачний будинок досить трудомісткий процес. Це загальний опис процедури. Для будівель з іншою площею процес відрізнятиметься, як і пакет документів.
Якщо площа дачного будинку, збудованого після 09.04.2015 (або ще не збудованого) становить від 300 до 500 кв.м, то потрібно буде зробити наступне:
розробка топографічної зйомки;
одержати будівельний паспорт на забудову;
зареєструвати повідомлення про те, що будівництво розпочалося;
виготовити технічний паспорт;
сплатити податок;
зареєструвати декларацію на введення в експлуатацію
Проект дачного будинку та готова документація мають повністю співпадати, інакше декларацію не буде зареєстровано. Після цього оформляється право власності.
Якщо дачний будинок перевищує площу 500 кв.м, то додатково до описаних вище етапів, необхідно отримати документи з авторського та технічного нагляду.
Щоб узаконити дачу правильно доведеться часто відвідувати державні установи, збирати документи, заповнювати довідки. Щоб полегшити собі завдання, можна звернутися за допомогою до юридичних фірм.
Оформити дачний будинок без документів неможливо, це просто не вважатиметься законним. Як мінімум, спочатку необхідно мати документ, який підтверджує, що ви — власник земельної ділянки. Також потрібно надати свій паспорт та ідентифікаційний код. Якщо дільниця має кілька співвласників, то ці документи надають всі вони.
Також у дачному кооперативі потрібно отримати довідку про те, що ви є його членом. Після того, як весь перелік документів буде у вас на руках, можна розпочинати процес легалізації.
Якщо дачний будинок було збудовано до 05.08.1993 року, то підтвердження його введення в експлуатацію не потрібно. На нього можна відразу отримати право власності. Спочатку розробляється техпаспорт, та реєструється право власності. Для цього видається витяг з місцевого реєстру нерухомості.
Також зведений дачний будинок можна узаконити двома шляхами:
У першому випадку подається заява про легалізацію самобуду та дачного будинку. Щоб підвищити шанси на позитивне рішення суду, рекомендується отримати довідки від районного відділу архітектури, санепідемстанції та пожежної служби про те, що дачний будинок відповідає будівельним нормам.
Щоб отримати право власності на дачний будинок через районну адміністрацію, потрібно звернутися туди та написати заяву, до якої додається пакет документів: технічний паспорт, декларація з ДАБК, особисті документи та інші папери. Зазвичай, за 10 робочих днів людина отримує декларація про володіння дачним будинком.
В Україні деякі будівлі підпадають під дачну амністію, завдяки чому можна обійтися без сплати штрафів та дозволу на початок будівельних робіт. До таких будинків відносяться будівлі до 300 кв.м, які були збудовані з 05.08.1992 по 09.04.2015 року.
Щоб скористатися дачною амністією, необхідно замовити у сертифікованого інженера технічний паспорт. Якщо господарські споруди біля будівлі понад 100 кв.м, то також потрібно отримати висновок про технічне обстеження.
Після цього заповнюється декларація про готовність здачі дачного будинку та подається пакет документів до державної установи, де реєструється право власності. Також узаконити власність за таким варіантом можна за допомогою нотаріуса.
Деякі будівлі відносяться до проблемної нерухомості, і для них передбачені штрафи. В Україні такими будинками вважаються:
побудовані з порушеннями будівельних норм (штраф становить до 100 прожиткових мінімумів, за повторне порушення — до 200);
побудовані без попередження (до 350 мінімумів, а за повторне порушення — до 600).
Навіть невеликий будинок, збудований без повідомлення регулюючих органів або з порушеннями правил, буде проблемним щодо підключення комунікацій та інших маніпуляцій з будівлею. Тому дуже важливо узаконити дачний будинок правильно. Це коштуватиме дешевше, ніж виплата штрафів.
Оформлення може відбуватися за різними процедурами, що залежить від площі дачі, дати її будівництва та інших факторів. Це впливає на ціну. У середньому вартість складає від 8000 грн.
Оформлення документації процес тривалий і складний для людини, яка не знається на темі. Тому рекомендується звертатися до супровідних фірм, вартість послуг яких також оплачується окремо.
Наша компанія полегшить завдання, оскільки пропонує оформлення документів на будиночок для дачі під ключ. Ми визначимо, за якою процедурою можна оформити вашу будівлю, допоможемо зі збиранням пакета документів та отриманням права власності.
Зв’яжіться з нами по телефону та отримайте першу консультацію, щоб зорієнтуватися у питанні. Ця послуга безкоштовна.
Якщо вам потрібна наша допомога, ми складемо договір з описом усіх послуг, які зобов’язуємось виконати. Ви, у свою чергу, зможете сплатити за наші послуги поетапно або одразу.
Таким чином узаконення будівлі буде для вас легшим і безпроблемним, а також не забере багато часу.
Першим етапом є реєстрація в особистому кабінеті ВСЕ ЗАКОННО. Це займає близько хвилини часу.
Клієнт створює запит до підтримки та завантажує необхідні документи.
Експерти проводять аналіз ситуації та формують чіткий алгоритм дій для досягнення результату.
На основі аналізу ситуації формується комерційна пропозиція та виконується її обговорення з клієнтом.
Після погодження всіх деталей проекту підписуємо договір з гарантією на результат.
Реалізуємо проект згідно договору, сповіщаючи клієнта про хід виконання. По завершенню проекту передаємо повний пакет документів.