Багато людей вважають, що купивши квартиру вони мають право розпоряджатися нею на власний розсуд. Але коли справа стосується перепланування чи серйознішого ремонту в приміщенні, це не так. Потрібно зробити все відповідно до чинного законодавства як на вторинному ринку нерухомості, так і в новобудові.
Завдяки тому, що останні кілька років процедура легалізації перепланування в квартирі була спрощена, зробити це буде не складно. Тим більше, що допомогти узаконити перепланування квартир можуть юридичні компанії, такі як наша.
Щоб узаконити зроблене перепланування, яке не торкається несучих стін та інженерних мереж у приміщенні, можна спочатку провести ремонтні роботи, а потім просто замовити новий технічний паспорт. Якщо ж при переплануванні в квартирі зачіпаються інженерні мережі або капітальні конструкції, процедура ускладнюється.
Є кілька видів ремонтних робіт, що відрізняються між собою не лише суттю, а й правилами оформлення. Вирізняють такі типи:
Розглянемо кожен докладніше.
Отже, перепланування квартири — це комплекс робіт, які змінюють внутрішні характеристики нерухомості, але не зачіпають інженерні мережі і не змінюють геометрію приміщення. Самовільне перепланування може законно проводитися власником квартири, дозволи на її початок не потрібні. Але вона має відображатися у технічному паспорті об’єкта.
Прикладом робіт, що належать до перепланування квартири, можна вважати:
У такому разі узаконити перепланування квартири буде дуже просто.
Переобладнання — це зовсім інший тип робіт. Він передбачає зміну конфігурації інженерних мереж всередині приміщення. Сюди включають такі роботи:
Для легалізації таких змін у квартирі необхідні дозволи уповноважених служб. Ці роботи не належать до перепланування.
Реконструкція — більш серйозний тип ремонтно-будівельних робіт. До нього входять складні процеси, які:
Простими словами, до реконструкції можуть входити перепланування та переобладнання. Вона проводиться відповідно до нормативно-технічних вимог. Починати її, не отримавши відповідних документів, заборонено. Тому узаконити перепланування квартири, яке проводилось у рамках реконструкції, складніше, а терміни довші.
Наприклад, такі роботи як створення прибудови на першому поверсі, перекваліфікація приміщення, приєднання горища до приміщення в квартирі відносяться до реконструкції, а не до перепланування.
Якщо квартира купується в новобудові, яка ще в процесі будівництва, то перепланування можна замовити спочатку, і тоді проблем із оформленням не буде.
Незалежно від того, який тип робіт було проведено, все одно потрібно узаконити та оновити документи.
Якщо власник квартири зробив у ній ремонт із деякими роботами з перепланування, і не планує продавати її чи проводити інші юридичні дії, то можна не поспішати з погодженням документів. Звернутися до державних органів для оформлення правильної документації на оновлену квартиру можна будь-якої миті.
Але якщо планується продаж, передача у спадок чи іпотека під заставу такого житла, то незаконне перепланування квартири буде перешкодою. Всі юридичні дії з нею будуть неможливими, тому що фактичне планування квартири не відповідатиме тій, що вказане в техпаспорті. Така проблема вирішується легко, але власнику доведеться витратити додатковий час на оформлення документів.
А от якщо перепланування квартири було в рамках реконструкції, або ж через незнання було порушено несучі стіни, наслідки більш неприємні. Власнику доведеться сплатити штраф, а в деяких випадках потрібно буде повернути приміщенню колишній вигляд. Крім цього, якщо самовільна реконструкція спричинила небезпечні наслідки для будинку чи інших мешканців, можлива й кримінальна відповідальність.
Ось чому узаконення перепланування квартири повинно проводитися суворо в рамках закону, з урахуванням усіх нюансів ще перед початком будівельних робіт.
При переплануванні найважливіший процес — отримати новий технічний паспорт. У ньому буде промальовано новий план квартири. Зміни, у деяких випадках, обов’язково потрібно внести до держреєстру та отримати відповідний витяг. Ці два документи означатимуть, що перепланування повністю узаконено.
У разі, якщо перепланування квартири проводилось у рамках реконструкції, потрібні такі документи:
декларація про те, що розпочато будівельні роботи;
новий технічний паспорт;
декларація про те, що квартиру здано в експлуатацію;
рішення (витяг) про присвоєння прав власності на нову квартиру.
Тільки з цими документами на руках можна вважати, що реконструкцію квартири було проведено в рамках закону. Для житла у новобудові пакет документів має бути таким самим.
На даний момент в Україні передбачено кілька шляхів, як правильно узаконити перепланування квартири. Розглянемо спочатку найпростіший із них. Він актуальний, якщо під час ремонту:
1.
не були порушені стіни та перегородки, які відносяться до несучих;
2.
не було порушено вентиляційні канали та інші інженерні мережі;
3.
об'єднувалися лише житлові кімнати без перегородок;
4.
об'єднувалася кухня із житловою кімнатою, якщо на кухні немає газопостачання (колонка, газова плита);
5.
до житлової кімнати чи кухні приєдналася лоджія, а в ній не було демонтажу підвіконного блоку і переміщення радіатора опалення;
6.
додавалися або демонтувалися отвори в несучих стінах.
Все це можна робити без особливих дозволів від державних органів. Але це не означає, що перепланування квартири не має узаконюватися. Внаслідок таких дій змінюється план квартири, а іноді й площа приміщення. Отже, порядок оформлення може бути кількох варіантів.
Отже, припустимо, що ви зробили перепланування за всіма правилами. Узаконити її можна за спрощеною процедурою. Основні етапи:
Викликається інспектор з інвентаризації БТІ.
Виготовляється новий технічний паспорт.
Готується довідка, що проводилось саме перепланування, а не реконструкція.
Нові документи видаються власнику квартири.
У будь-якій квартирі є загальна, житлова та нежитлова площі. При забудові вони перебувають у певному співвідношенні. Якщо житлова площа квартири при переплануванні не змінилася, достатньо отримати на руки лише технічний паспорт, щоб пройшло узаконення.
Якщо співвідношення змінюється (наприклад, лоджію приєднали до житлового приміщення), порядок легалізації перепланування доповнюється. У такому разі потрібно з новим технічним паспортом звернутися до Держреєстру майнових прав. Там внесуть зміни до загальної бази про те, що кількість житлової площі на конкретного власника змінилася та видадуть відповідну довідку. Вона разом з техпаспортом означатиме, що узаконення перепланування квартири пройшло правильно.
Багато хто в Україні вважає роботи, які фактично та юридично ставляться до реконструкції, переплануванням, і не здогадуються, що для їх проведення необхідний спеціальний дозвіл (і не один).
Це стосується більш глобальних втручань у конфігурацію квартири, про які ми вже говорили: зміна геометрії приміщення, несучих конструкцій (демонтаж, оформлення прорізів, створення ніш і т.д.) та інші.
Щоб правильно узаконити перепланування квартири у такому разі, потрібно розробити проект реконструкції з урахуванням техумов, пройти авторський та технічний нагляд, отримати дозвіл на будівництво та лише потім його розпочинати. Тільки так можна уникнути штрафів та інших неприємностей у майбутньому. Терміни та ціни такого оформлення зростають.
Є строго регульований порядок легалізації та узаконення. Етапи наступні:
Спочатку потрібно отримати схвалення спеціальних служб для проведення таких робіт. Потрібно звернутися до сертифікованої проектної організації. Там власнику квартири надають інженера та спеціаліста, які проводять експертизу приміщення на місці та видають документи на авторський та технічний нагляд, якщо задум можна безпечно втілити в життя.
З проектною документацією та авторським та технічним наглядом вже можна повідомляти про свій намір будівництва. Сьогодні в Україні це можна зробити у ЦНАПі або Дії.
Якщо дозвіл на перепланування отримано, проводяться будівельні роботи.
За фактом запрошується інженер БТІ, який збирає дані і, в результаті, створюється новий техпаспорт.
З новим паспортом квартири на руках слід зареєструвати декларацію про введення об'єкта в експлуатацію. Знову ж таки, зробити це можна онлайн у або в ЦНАПі, також із цим допомагають юридичні фірми.
Тепер можна зареєструвати право власності та отримати відповідний витяг. Це стосується як вторинного житла, так і квартир у новобудові. Але не такого поняття, як самовільна та незаконна споруда.
Таке узаконення перепланування квартири може заплутати, тому ми допомагаємо своїм клієнтам розібратися в нюансах. Також ми допоможемо визначити, чи потрібен вам такий шлях, чи ваші роботи можна оформити за спрощеною процедурою.
Далеко не всі дії щодо зміни приміщення у квартирі дозволені законом та можуть бути легалізовані навіть за процедурою реконструкції. До проблемних дій належать:
Ці обмеження пов’язані з безпекою мешканців приміщення, сусідів та всієї будівлі. І це важливо враховувати під час перепланування квартири.
Зібрати документи для узаконення перепланування найпростіше, якщо власник квартири один. Перелік необхідних паперів:
паспорт;
ІПН;
старий техпаспорт (якщо є);
документи, які підтверджують права на квартиру.
Якщо приміщенням володіє кілька співвласників, то для узаконення перепланування необхідно надавати документи кожного з них. У разі наявності претензій їх можна вирішити через суд. Також такий порядок легалізації є актуальним, якщо хтось із власників перебуває поза країною і не може підтвердити свою згоду або надати документи.
Вартість на узаконення перепланування квартири формується з різних факторів: розташування квартири, тип проведених робіт та список документів, які ще потрібно зібрати. Тож точні ціни назвати складно.
Також вартість збільшують послуги юридичних компаній. Але звернувшись до нас, ви отримаєте конкретну допомогу, а за консультації взагалі не доведеться платити.
Недосвідченій людині правильно та послідовно узаконити зроблене перепланування, особливо проведене в рамках реконструкції, складно. Найкраще отримати допомогу у юридичній компанії. Для цього можете звертатись до нас.
Наші юристи перевірять, які документи у вас є в наявності та з’ясують, яка процедура узаконення перепланування є актуальною у вашому випадку. Ми самі проводимо всі роботи з оформлення, надаючи вам лише пакет документів у результаті. Вам не доводиться витрачати свій час і розбиратися в нюансах.
Чому варто звернутися до нас:
Звертайтеся до нас і узаконити змінене приміщення вийде в короткий термін. Ми враховуємо порядок узаконення і завжди заздалегідь попереджаємо про можливі нюанси, затримки та проблеми у процесі. Тому ви від початку будете готові до ускладнюючих обставин і зможете планувати подальші дії.
Першим етапом є реєстрація в особистому кабінеті ВСЕ ЗАКОННО. Це займає близько хвилини часу.
Клієнт створює запит до підтримки та завантажує необхідні документи.
Експерти проводять аналіз ситуації та формують чіткий алгоритм дій для досягнення результату.
На основі аналізу ситуації формується комерційна пропозиція та виконується її обговорення з клієнтом.
Після погодження всіх деталей проекту підписуємо договір з гарантією на результат.
Реалізуємо проект згідно договору, сповіщаючи клієнта про хід виконання. По завершенню проекту передаємо повний пакет документів.