Горище в будинку — приміщення під дахом, яке вважається нежитловим та належить до комунальних, тобто є власністю всіх мешканців багатоквартирного будинку, а не лише власників верхніх квартир. Але для тих, хто мешкає на верхніх поверхах, в Україні є можливість розширити житлову площу, використовуючи приміщення під дахом (якщо це дозволяє конструкція багатоквартирного будинку).
Для цього потрібно узаконити горище над квартирою. Робиться це через процедуру реконструкції і для неї необхідно отримати відповідні дозволи та зібрати пакет документів.
Використовувати простір над помешканням нелегально заборонено. Це може призвести до штрафів та судових розглядів, якщо хтось із сусідів чи органи влади дізнаються і будуть проти.
Крім цього, власник будинку з нелегально приєднаним горищним простором не зможе вільно розпоряджатися своєю нерухомістю. Наприклад, продавати її, передавати у спадок тощо. По суті, людина має квартиру, але на верхню кімнату не має жодних прав.
На даний момент рішення узаконити горище вважається правильним, якщо людина отримала дозвіл від сусідів, надала необхідні документи, включаючи техпаспорт на новий простір, і зареєструвала право власності в місцевому реєстраційному бюро.
Узаконити горище над квартирою та використовувати його в особистих цілях можуть мешканці верхніх квартир у житлових будинках. Перешкодою можуть стати:
не згода інших мешканців (враховується думка всіх мешканців багатоквартирного будинку, а не лише сусідів по поверху чи під'їзду);
пошкодження на горищі, пов'язані з несучими конструкціями або дахом, наприклад;
наявність інженерних комунікацій у горищних приміщеннях або неможливість їхнього перенесення в інше місце.
Якщо хтось з сусідів проти, юридично неможливо узаконити горище над квартирою, оскільки це буде обмеженням прав іншої людини. Саме тому за незаконне використання верхніх приміщень в Україні передбачено штрафи. Набагато безпечніше спочатку зробити все відповідно до закону.
Власник квартири повинен одержати дозвіл на будівництво мансарди на горищі, а після закінчення будівництва повідомити органи про введення приміщення в експлуатацію. Лише після цього може бути зареєстроване право власності.
При цьому дах, що знаходиться над приватизованим горищем, не є власністю власника квартири.
Також, щоб отримати дозвіл на використання технічного поверху, потрібна згода балансоутримувача будинку. Враховується і технічна можливість приєднати горище до квартири.
Усі горища спочатку мають статус нежитлового приміщення. За законом, реконструювати та приватизувати мансарду, розташовану під дахом багатоквартирного будинку, можна лише після переведення статусу у житловий. Потрібно буде виконати введення об’єкта в експлуатацію і потім оформити право власності, після чого горище буде законно належати власнику квартири.
Пакет документів, щоб узаконити горище в багатоквартирному будинку:
згода всіх власників квартир у будинку (документальна);
передпроектна пропозиція (іншими словами, ескіз будівництва);
містобудівні умови та обмеження;
документи з авторського та технічного нагляду;
повідомлення про початок будівництва;
технічний паспорт на квартиру;
договір участі у будівництві та декларація про заселення;
спеціальний витяг з реєстру прав власності.
Зібрати всі ці документи, щоб узаконити об’єкт можна самостійно, або ж звернутися до юридичної фірми за консультацією та допомогою.
Так як горище над квартирою — це нежитлова нерухомість, купити її не можна. Зробити приміщення під дахом своєю власністю власник квартири може лише після проходження процедури реконструкції, під час якої нежитлове горище стає житловим простором. Для цього потрібні документи та дозволи від органів влади, описані вище.
До цих пір, горищем можуть користуватися всі, хто проживає в житловому будинку.
Фіксованої ціни на узаконення горища над квартирою немає, оскільки вона залежить від багатьох факторів. Те, скільки коштує узаконити приміщення, формується з розташування об’єкта, його технічних характеристик та наявності документів. Якщо не вистачає документації, то її доведеться оформлювати, що коштує грошей, так само, як отримання дозволів від органів влади.
На консультації з нашими юристами ви можете дізнатися, скільки буде коштувати процедура саме у вашому випадку.
Щоб зробити горище над квартирою приватним, потрібно зібрати багато документів із дозволами. Процес займає багато часу і може бути складним для того, хто не розуміється на юридичних питаннях. Наші фахівці допоможуть розібратися та легалізувати горище. Обговорити всі питання ви можете на безкоштовній консультації.
Ми пропонуємо вигідні умови співпраці:
консультації проводяться безкоштовно всім клієнтам, оплата приймається лише за конкретні дії з оформлення документів;
співробітництво підкріплюється офіційним договором та починається після його підписання;
кожне питання вирішується індивідуально, і за наявності ризиків чи нюансів ми попереджаємо клієнта;
оформлення документів відбувається комплексно, протягом усього періоду підготовки паперів ми перебуваємо на зв’язку з клієнтами;
оплату можна проводити поетапно, оплачуючи тільки те, що конкретно зроблено: це зніме з вас фінансове навантаження.
Консультацію можна провести по телефону — достатньо просто зателефонувати нам. У нашій компанії вирішуються навіть найскладніші та спірні завдання. Після укладання договору ми розпочинаємо процес оформлення документів, які потрібні вам для приватизації горища. Завдяки впливу наших юристів ви без зайвих проблем отримаєте додатковий житловий простір.
Першим етапом є реєстрація в особистому кабінеті ВСЕ ЗАКОННО. Це займає близько хвилини часу.
Клієнт створює запит до підтримки та завантажує необхідні документи.
Експерти проводять аналіз ситуації та формують чіткий алгоритм дій для досягнення результату.
На основі аналізу ситуації формується комерційна пропозиція та виконується її обговорення з клієнтом.
Після погодження всіх деталей проекту підписуємо договір з гарантією на результат.
Реалізуємо проект згідно договору, сповіщаючи клієнта про хід виконання. По завершенню проекту передаємо повний пакет документів.